پیام فرستادن
تماس با ما

تماس با شخص : Vita Ma

شماره تلفن : 86-13751011285

WhatsApp : +8613751011285

Free call

رتبه IP برای لامپ های LED چیست؟

July 17, 2023

آخرین اخبار شرکت رتبه IP برای لامپ های LED چیست؟

رتبه IP برای لامپ های LED چیست؟

 

معمولاً راهنمای استاندارد یا مشخصات لامپ LED درجه IP یا کد رتبه بندی IP را نشان می دهد.بسیاری از مشتریان معمولاً هنگام خرید لامپ ها این پارامتر را نادیده می گیرند یا متوجه نمی شوند که این پارامتر برای لامپ ها چه معنایی دارد، بنابراین هنگام استفاده از لامپ های LED مشکلات زیادی وجود دارد.اکنون SUNRISE در مورد نحوه انتخاب رتبه IP مناسب هنگام خرید لامپ های LED صحبت خواهد کرد.

 

رتبه IP چیست؟

IP مخفف Ingress Protection است.رتبه IP توانایی محافظت در برابر نفوذ اجسام خارجی در محفظه تجهیزات الکتریکی است.این استاندارد از استاندارد IEC 60529 کمیسیون بین المللی الکترونیکی است. در این استاندارد، فرمت رتبه بندی IP برای محافظت از محفظه تجهیزات الکتریکی در برابر اجسام خارجی است.IPXX، که در آن XX دو عدد عربی است، اولین عدد نشان دهنده سطح جلوگیری از ورود اجسام جامد است، بالاترین سطح 6 است.عدد دوم میزان جلوگیری از ورود آب را نشان می دهد و بالاترین سطح آن 8 است. هر چه عدد بزرگتر باشد سطح حفاظت بهتر است.این یک استاندارد بسیار مهم برای لامپ های ضدآب مخصوص یا در فضای باز مانند لامپ های LED، چراغ های خیابانی، چراغ های حاشیه بالا و چراغ های تونل، چراغ های استادیوم و چراغ های ضد سفر و غیره است.

 

نمودارهای رتبه بندی IP به شرح زیر است:

عدد اول به معنای سطح ضد گرد و غبار است (مثلاً: در برابر اجسام جامد):

عدد قابلیت حفاظت توضیحات
0 بدون حفاظت بدون محافظ برای اجسام جامد
1 نفوذ اجسام جامد با قطر بیش از 50 میلی متر را ارائه دهید از تماس تصادفی بدن انسان (مانند کف دست) با قسمت‌های داخلی اتصالات روشنایی LED جلوگیری کنید و از نفوذ اجسام جامد با اندازه بزرگتر (قطر بالاتر از 50 میلی‌متر) جلوگیری کنید.
2 از ورود اجسام جامد با قطر بیش از 12.5 میلی متر خودداری کنید از تماس انگشتان افراد با قسمت های داخلی دستگاه ها یا چراغ های ال ای دی جلوگیری کنید و از نفوذ اجسام جامد بیرونی با اندازه متوسط ​​(قطر بیش از 12.5 میلی متر) جلوگیری کنید.
3 ورودی فعلی اجسام جامد با قطر بیش از 2.5 میلی متر ابزارها، سیم‌ها و اجسام جامد کوچک مشابه با قطر یا ضخامت بیشتر از 2.5 میلی‌متر در اثر نفوذ و تماس با قسمت‌های داخلی چراغ‌های LED
4 نفوذ اجسام جامد با قطر >1.0 میلی متر را ارائه دهید از نفوذ و تماس ابزارها، سیم ها و اجسام جامد کوچک مشابه با ضخامت بیشتر از 1.0 میلی متر با قسمت های داخلی وسایل روشنایی جلوگیری کنید.
5 از اجسام جامد و گرد و غبار جلوگیری کنید به طور کامل از نفوذ اجسام جامد جلوگیری می کند، اگرچه نمی تواند به طور کامل از نفوذ گرد و غبار جلوگیری کند، اما میزان نفوذ گرد و غبار تأثیری بر عملکرد عادی لامپ های LED نخواهد داشت.
6 از اجسام جامد و گرد و غبار جلوگیری کنید به طور کامل از نفوذ اجسام بیرون و گرد و غبار 100٪ جلوگیری کنید.

 

 

عدد دوم به معنی سطح ضد آب بودن است (مثلاً: مایع یا رطوبت توقف):

عدد قابلیت حفاظت توضیحات
0 بدون حفاظت بدون محافظت در برابر آب و رطوبت.
1 از غوطه ور شدن قطرات آب جلوگیری کنید. شکستن قطرات آب به صورت عمودی (مانند تراکم) به لامپ های LED آسیب نمی رساند.
2 وقتی 15 درجه کج شود، همچنان می تواند از ورود قطرات آب جلوگیری کند هنگامی که روشنایی led از عمودی به 15 درجه کج می شود، چکیدن آب باعث آسیب به مدار لامپ LED نمی شود.
3 از غوطه ور شدن آب پاشیده شده جلوگیری کنید ضد باران یا جلوگیری از ورود آب پاشیده شده در جهت با زاویه کمتر از 60 درجه از عمود به داخل لامپ و ایجاد خسارت.
4 از غوطه ور شدن آب در پاشش جلوگیری کنید پاشش آب از همه جهات نمی تواند وارد بدنه لامپ شود و باعث آسیب به لامپ شود.
5 از ورود اسپری آب جلوگیری کنید در صورت پاشش آب کم فشار به مدت حداقل 3 دقیقه، آب نمی تواند وارد لامپ LED شود.
6 از غوطه ور شدن امواج بزرگ جلوگیری کنید در صورت پاشش زیاد آب به مدت حداقل 3 دقیقه، باز هم هیچ آبی وارد بدنه لامپ نمی شود.
7 جلوگیری از نفوذ آب در هنگام سیل این لامپ می تواند به مدت 30 دقیقه در عمق 1 متری کار کند تا از ورود آب به بدنه لامپ جلوگیری کند.
8 هنگام غرق شدن از نفوذ آب جلوگیری کنید می تواند از نفوذ آب به بدنه لامپ برای مدت طولانی در آب هایی با عمق بیش از 1 متر جلوگیری کند.

 

از دو جدول رتبه بندی IP بالا می توان دریافت که ترکیب های مختلف اعداد اثرات ضد گرد و غبار و ضد آب متفاوتی دارند.معمولا در صنعت روشنایی LED، کدهای رتبه بندی IP رایج: IP22، IP44، IP54، IP65، IP66، IP67، IP68.از این رتبه‌بندی‌های IP رایج، می‌توانیم آن‌ها را به دو دسته مختلف تقسیم کنیم.(IP22، IP44، IP54) عمدتاً در داخل خانه استفاده می شود و سایر IP65، IP66، IP67 و IP68 اساساً نورپردازی در فضای باز هستند.

 

روشنایی و کاربردهای LED IP22

این به این معنی است که می تواند از ورود مواد جامد 12.5 میلی متری به داخل لامپ جلوگیری کند و در عین حال از هجوم مایع به لامپ در هنگام کج شدن 15 درجه جلوگیری کند.لامپ هایی با این سطح حفاظتی فقط در فضای داخلی خشک قابل استفاده هستند و محیط داخلی نمی تواند گرد و غبار زیادی داشته باشد.بیشتر در اتاق نشیمن، اتاق خواب، دفاتر، مدارس، سوپرمارکت ها، کارگاه ها و غیره استفاده می شود. این نوع چراغ های LED سطح حفاظتی دارای چراغ های LED پایین، چراغ های پنل LED، چراغ های لوله LED، نورپردازی مسیر LED، چراغ های LED بالا، چراغ های LED کم هستند. چراغ های خلیج و غیره

 

چراغ LED IP54 و برنامه های کاربردی

این رتبه بندی IP به این معنی است که می توان اثرات نامطلوب لامپ های گرد و غبار را نادیده گرفت و باید روی قابلیت ضد آب بودن آن تمرکز کرد (پاشیدن آب از همه جهات نمی تواند وارد بدنه لامپ شود و باعث آسیب به لامپ شود).در این مورد، اثر ضد آب آن به دست آمده است کلاس I، می تواند محیط مرطوب داخلی صالح، مانند آشپزخانه، حمام، توالت، بالکن در فضای باز باشد.این چراغ‌های درجه‌بندی IP معمولاً بر اساس روشنایی LED IP22 طراحی می‌شوند، مانند چراغ‌های LED ضد رطوبت IP54، چراغ‌های سقفی هموار IP54 و چوب ضد گرد و غبار IP54 و غیره.

 

لوازم روشنایی ضد آب IP65 و کاربردها

از IP65 به بعد، لامپ های LED اکنون به سطح ضد آب می رسند که می توانند در خارج از منزل و همچنین در داخل خانه استفاده شوند.برای برخی از محیط های کاربردی پیچیده تر، مانند معادن، کارخانه های شیمیایی و لامپ های ضد انفجار مورد نیاز در این مکان ها، رتبه IP آنها حداقل IP65 است.می تواند به طور کامل از ورود گرد و غبار خارجی به داخل لامپ جلوگیری کند و در عین حال به سطح ضد آب معمولی برسد.چراغ های LED ضد آب معمولی IP65 که شامل چراغ های منظره در فضای باز، چراغ های سیلاب در فضای باز، روشنایی خیابان ها، چراغ های خلیج بالا و چراغ های استادیوم و غیره است.

 

روشنایی و کاربردهای LED IP66

مشابه IP65 است، اما از قابلیت ضد آب بالاتری برخوردار است.به طور کلی، نورپردازی مشابه نوع IP65 مانند نورافکن های فضای باز و غیره است. آنها در عملکرد ضد آب قوی تر هستند، اما هنوز در زیر آب کار نمی کنند.

 

روشنایی و کاربرد ضد آب IP67

چراغ های LED ضد آب IP67 می توانند در زیر زمین کار کنند.این لامپ ها را در مکان هایی که آب خیلی عمیق است نصب نکنید.لامپ هایی که روی زمین نصب می شوند اما خیلی نزدیک به آب هستند، عموما IP67 دارند، مانند آبنماهای روی زمین، کنار استخر و غیره. البته برخی از لامپ های فضای باز که فقط برای غیر زیر آب استفاده می شوند را می توان به حفاظت IP67 ارتقا داد. سطح تحت تقاضای مشتریدر این حالت عموماً عمر لامپ ها بیشتر می شود.چراغ های IP67 سازنده دارای چراغ های زیرزمینی، روشنایی عرشه و ... می باشد.

 

روشنایی و کاربردهای ضد آب IP68

IP68 بالاترین سطح در این سیستم حفاظتی است که اساساً می تواند با هر محیطی در زندگی روزمره سازگار شود.به طور کلی، این نوع لامپ نیاز به ساخت بسیار بالایی دارد و گران است.اغلب در زیر آب نصب می شود، بنابراین پوسته چنین لامپ هایی اغلب از جنس استیل ضد زنگ 304 یا 316 است تا از زنگ زدگی و خوردگی تا حد زیادی جلوگیری کند.در عین حال به دلیل نصب در زیر آب، بیشتر ولتاژ ورودی لامپ ها ورودی 24 ولت AC/DC12V است که ایمنی بیشتری خواهد داشت.

 

در نهایت یک استیضاح

قبل از انتخاب رتبه IP مناسب برای لامپ ها، باید محیط خاصی که این لامپ ها در آن استفاده می شوند را بدانید.با توجه به محیط های مختلف، لامپ های رتبه بندی IP مناسب را انتخاب کنید.به عنوان مثال، برای محیط های داخلی، IP54 اساساً می تواند تمام الزامات را برآورده کند.مطمئناً اگر مرطوب نباشد، لامپ های IP22 مناسب ترین هستند و قیمت آنها به طور کلی بسیار کمتر از چراغ LED IP54 است.در حالی که، اگر در فضای باز استفاده می شود، باید در نظر بگیرید که آیا باید در زیر آب نصب شود یا خیر، اگر نه، IP65-IP66 خوب است.اگر در زیر آب بله، پس توصیه می شود به IP68 فکر کنید.

با ما در تماس باشید

وارد کنید پیام شما

sunrise@su-led.com
+8613751011285
Sunrise-Vita
vita.led80
86-13751011285